Přejít k obsahu

Aktuality na KVK


V pátek 15.11. má pí. sekretářka dovolenou. Sekretariát je uzavřen. Děkujeme za pochopení.


KVK ZA GIACOMETTIM

dne 18. 10.  a 6. 11. vyrazili studenti KVK do Prahy za jedinečnou výstavou Alberta Giacomettiho ve Veletržním paláci . Výstavou provázel sochař prof. Gebauer a výklad k umění ve Veletržním paláci zajistil doc. Bláha.

6. 11. byla na programu navíc návštěva ateliéru prof. Hodonského.

    


Katedra výtvarné výchovy a kultury FPE ZČU v Plzni opět perlila

Ve sklářské dílně katedry výtvarné výchovy a kultury opět vznikla hlavní cena již druhého ročníku soutěže "Perla Plzeňského kraje".

V sobotu 19. října od 18. 00 hod. proběhlo v nové budově DJKT vyhlášení výsledků této soutěže. Účastní se jí talentované děti, které se realizují v oblasti volnočasové umělecké činnosti. V průběhu vyhlašování cen ve dvanácti kategoriích se odehrálo okolo 30 hudebních a tanečních vystoupení včetně módní přehlídky.

V letošním ročníku se objevila v udělování cen novinka, kterou si vymínil hejtman Plzeňského kraje, Josef Bernard. Jednalo se o udělení ceny tzv. „hejtmanovy srdcovky“. Dr. Rudolf Podlipský z katedry výtvarné výchovy a kultury FPE ZČU v Plzni proto navrhl a zrealizoval nejen drobnou skleněnou plastiku z čirého skla ve tvaru mušle, ale také tzv. "hejtmanovu srdcovku“ z rubínově červeného skla a hejtman ji udělil až po předání všech cen na základě vlastního úsudku.

Více o Perle Plzeňského kraje včetně výsledků čtěte na webu Střediska volného času Radovánek

Perla2019

Na snímku jsou autor Hejtmanovy srdcovky Rudolf Podlipský, vedoucí orchestru Tremolo ze ZUŠ Třemošná Dalibor Bárta a mladý spolumoderátor večera Ondřej Tolar.Vážené studentky, vážení studenti,

v zimním semestru jsme pro Vás připravili cyklus rozšiřujících a vyrovnávacích kurzů.
Tyto kurzy jsou pro Vás ZDARMA.

1) Soudobé tendence ve výtvarném umění - Vyrovnávací kurz k předmětu KVK/HU1 4 - Mgr. Jakub Havlíček
Termíny: čtvrtek 28. 11., 5. 12., 12. 12. a 19. 12. 2019 od 13.55 - 19.15 hod. (8 - 13 hodina v rozvrhu).

Obsahem kurzu jsou soudobé přístupy ve výtvarném umění. Na příkladu umění světla budou objasněny vývojové tendence ztvárnění a zpracování média světla v umění i ve výtvarné výchově. Je sledováno rozličné využití světla v rámci oboru světlo vs. čas, světlo vs. místo, světlo coby prostředek vyjádření uměleckého ztvárnění, komparace přístupů práce se světlem v rámci středoevropského a skandinávského kontextu aj. Značná pozornost je věnována aplikaci získaných teoretických obsahů do tvůrčích aktivit. Jednotlivé bloky budou založeny na aktivní práci studentů na určitých námětech, uplatňován bude diskusní a reflexivní přístup.
Pomůcky a materiál: kresebné náčiní - tužky, centrofixy, nůžky, lepidlo, lepicí pásky.

2) Prostorová tvorba ve skle - Vyrovnávací kurz k předmětu KVK/PT - PaedDr. Rudolf Podlipský, Ph.D.
Termíny: každou středu v 15.45 - 18.20 hod. (10-12 hodina v rozvrhu) ve dnech 16. 10. až 27. 11. mimo 13. 11. kdy je rektorský den.

Ve vyrovnávacím kurzu bude zájemce teoreticky i prakticky seznámen s problematikou výtvarného prostorového zpracování skla. Účastník kurzu získá potřebné znalosti a dovednosti zaměřené na využití výrazových možností skla při tvorbě skleněných objektů. Samotný obsah kurzu zahrnuje čtyři výtvarné metodické řady, v jejichž rámci se účastníci naučí vytvářet výtvarně koncipované prostorové skleněné objekty. V produktivní rovině účastníci kurzu navrhnou a vytvoří čtyři prostorové skleněné objekty. Organizace kurzu je řešena jako osm tříhodinových lekcí. Vzhledem k prostojům, které jsou zapříčiněny tavením a chlazením skla, a vzhledem k rozdílnému pracovnímu tempu, mohou jednotlivci v každém setkání realizovat rozdílné části programu. Každé setkání je zakončeno metodickou reflexí. Účastníkům bude poskytnut metodický materiál (v elektronické podobě) ke všem sklářským technikám.

3) Točená a stavěná keramika - Vyrovnávací kurz k předmětu KVK/KE a KVK/SKE - Mgr. Naděžda Potůčková
Termíny: 21. 10., 4. 11., 11. 11., 18. 11., 25. 11., 2. 12. 14:50 - 18:10 (9 - 12 hodina).

Studenti budou seznámeni se základy práce na hrnčířském kruhu, s přípravou kvalitní hmoty a potřebnými pomůckami. Prakticky si vyzkoušejí základní postupy práce - centrování, tažení střepu do výšky, možnosti jeho tvarování, retušování a další činnosti nutné k dokončení výrobku. Vyzkoušejí si také základní postupy vytváření stavěné keramiky, naučí se vyrobit reliéfní i prostorový objekt či užitou nádobu menšího rozměru. (Počet účastníků kurzu max. 6).
Pomůcky: menší špičatý nůž, pracovní oděv (staré tričko a kalhoty, boty), ručník, krém na ruce.

ZÁJEMCI O TOTO DOPLŇUJÍCÍ STUDIUM ZDARMA SE NAHLÁSÍ MAILEM U PANÍ SEKRETÁŘKY MARTINY ŠURKALOVÉ: suromar@kvk.zcu.cz do začátku kurzů.
Budeme se na Vás těšit! Martina Šurkalová sekretářka KVK


Katedra výtvarné výchovy a kultury se opět zúčastnila Víkendu otevřených ateliérů

V sobotu 28. září se katedra výtvarné výchovy a kultury Fakulty pedagogické ZČU již tradičně připojila k akci Víkend otevřených ateliérů. V galerii a ateliérech katedry byla k vidění díla z oblasti malby, kresby, grafiky, knižní ilustrace, fotografie i animovaného filmu. Návštěvníci se měli možnost přesvědčit, že výtvarná tvorba je důležitou součástí přípravy k povolání učitele výtvarné výchovy.............

Víkend otevřených ateliérů - galerie


Stipendium na roční studijní pobyt v Bavorsku

Vážení studenti,

rádi bychom Vás upozornili na aktuální výzvu k podávání žádostí o stipendium na roční studijní pobyt v Bavorsku s možností prodloužení na max. 3 roky. Stipendium je určeno k financování navazujícího magisterského nebo doktorského studia na bavorské veřejné vysoké škole.

Stipendium lze udělit i na roční studijní pobyt v Bavorsku v rámci doktorského studia na české veřejné vysoké škole.

Termín podávání žádostí o stipendia na *akademický rok 2020/21* je *1. prosinec 2019.

Bližší informace jsou k dispozici na webových stránkách https://www.btha.cz/cs/stipendia/studium-v-bavorsku.

S přátelským pozdravem Radka Bonacková projektová manažerka Česko-bavorská vysokoškolská agentura Bayerisch-Tschechische Hochschulagentur


Vážení, srdečně vás zveme na zahájení výstavy

AUTOPORTRÉT : IDENTITA - REALITA?

ve středu 4. září 2019 v 17 h v Galerii Hollar

Kurátor výstavy: Miloslav Polcar

Facebook: https://www.facebook.com/events/874216929631472/

Doprovodný program: ST 11. 9. 2019 v 17 h - komentovaná prohlídka výstavy s Miloslavem Polcarem, Lenkou Vilhelmovou a Františkem Hodonským

Výstava potrvá do 29. 9. 2019.

Fanis Ainacidis, Jiří Altmann, Pavla Aubrechtová, Jan Blaha, Šimon Brejcha, Jana Budíková, Lenka Falušiová, Petr Fiala, Eduard Halberštát, František Hodonský, Xénia Hoffmeisterová, Zbyněk Hraba, Tomáš Hřivnáč, Said Ismail, Eva Jakubcová, Zbyněk Janáček, Jarmila Janůjová, Lenka Kahuda Klokočková, Bedřich Kocman, Jan Kocman, Petr Korbelář, Jiří Kornatovský, Alena Laufrová, Michaela Lesařová-Roubíčková, Renata Maesová, Martin Mulač, Berenika Ovčáčková, Pavel Piekar, Miloslav Polcar, Marek Sibinský, Miloš Sláma, Jiří Slíva, Karel Šafář, Jan Šafránek, Lenka Vilhelmová, Eva Vlasáková

..


Srdečně Vás zveme na výstavu naší kolegyně Moniky Plíhalové, kterou pořádá společně s doktorandkami Vilmou Brzezinovou a Petrou Pětiletou v Galerii 1.

Vernisáž je 3.9. od 18:00.


Víkend otevřených ateliérů 2019 - http://www.otevreneateliery.cz/

Na KVK dne 28.9. od 14 hod. do 18 hod. v KL 321, KL 326 a v Galerii KVK ve 3. patře

..


Vítání nového člena katedry.Centrum udržitelné kreativity ArtMill, pod záštitou ArtDialog, z. s. Vás zve na:

OBČANSTVÍ ŽEN: KOMUNITNÍ VIZE

představení výstupů mezinárodní spolupráce mezi lokálními ženami a umělci v horažďovickém kině a v Centru udržitelné kreativity ArtMillu

Dne 27.7.2019 v Centru udržitelné kreativity, ArtMillu, od 14:00, proběhne den otevřených dveří, během kterého proběhne několik neformálních workshopů a performancí.

Dne 3.8.2019 v horažďovickém Kině proběhne představení výstupů mezinárodní spolupráce místních angažovaných žen a umělců z pět zemí světa.

Od 14:00 do 22:00, v den otevřených dveří projektu Občanství žen: Komunitní vize se mohou návštěvníci zapojit do workshopů (fotografie, tisk, psaní, hraní) díky kterým se pokusí objevovat odpovědi na tyto otázky. Od 18:00 do 20:00 proběhne živé čtení řecké tragédie, jež je pro naše prostředí upravena a pojmenována “Rande naslepo s Antigonou v Čechách”. V hlavních rolích budou místní občané. Občerstvení bude zajištěné na terase horažďovického Kina.

Všechny části programu jsou otevřené široké veřejnosti všeho věku. Zároveň díky spolupráci s Městem Horažďovice, budou v prostorách Kina vystaveny architektonické návrhy na rekonstrukci této budovy. Nebude chybět „pamětní stánek“, ve kterém návštěvníci mohou zanechat své vzpomínky na důležitost a roli tohoto kina v jejich životech a také své přání, co by se s budovou v následujících letech mělo stát.

KONTAKT: Barbara Benish, 724 256 517; www.art-dialogue.org

UMĚLCI: Bahar Behbahani (Írán/USA), Elaine Buckholtz (USA), Sonya Clark (USA), Susanne Cockrell (USA), Sarah K. Khan (USA) + Meeta Mastani (Indie), Mine Ovacik (Turecko), G.E. Patterson (USA), Adonis Volanakis (Řecko)

MÍSTNÍ ANGAŽOVANÉ ŽENY: Hana Kalná, Božena Kodýtková, Markéta Oukroupcová, Věra Knetlová, Iva Fišerová, Kateřina (Katka) Červená, Paní Vlčková, Jana Turková, Eva Huikari, Markéta Mrázová, Miluška B.

KURÁTORKA: Lydia Matthews (USA/Řecko) SPOLU KURÁTORKA: Barbara Benish (USA/Česká republika)

MÍSTO: ArtMill, Miřenice 36, 341 01 Horažďovice. KINO, Strakonická 16, 341 01 Horažďovice.


Mezinárodní konference České sekce InSEA na Katedře výtvarné výchovy a kultury FPE ZČU v Plzni

Ve dnech 17. a 18. června 2019 se na Katedře výtvarné výchovy a kultury Fakulty pedagogické ZČU v Plzni konala významná konference mezinárodní společnosti pro výchovu uměním InSEA „Pozice české výtvarné výchovy v mezinárodním kontextu“, viz program konference: https://inseaplzen2019.zcu.cz/  . Cílem konference, které se zúčastnilo asi sto padesát vysokoškolských odborníků z ČR i ze zahraničí, pracovníci galerií a muzeí, ale také umělci a učitelé výtvarné výchovy, je přispět k ozřejmění a reflexi pozice české výtvarné výchovy v mezinárodním kontextu. 

Součástí konference jsou také dvě výstavy. V Galerii Evropského domu je možné do konce června zhlédnout výstavu DIDART, která formou posterů prezentuje soudobé přístupy výuky výtvarné výchovy a zprostředkování umění na katedrách výtvarné výchovy a kultury v České republice i galeriích, muzeích a vybraných základních či středních školách.

V industriálním prostoru DEPO2015 je nainstalována do konce července výstava ARTEDUCO, na které prezentují tvorbu umělci – učitelé z pedagogických fakult ČR. Plzeňská veřejnost má tak možnost obdivovat dílo Kurta Gebauera, Magdaleny Jetelové, Jitky Svobodové, Františka Hodonského, Vladimíra Franze, Margity Titlové-Ylovsky, Barbary Benish, Stanislava Poláčka a dalších umělců pedagogů. Výstava rovněž odkazuje na nově instalované dílo sochaře Kurta Gebauera na Mlýnské strouze „Nohy z vody“.

FOTOGALERIE:

KONFERENCE InSEA Plzeň 2019 - zahájení 17. 6. 2019

DIDART - Galerie Evropského domu 

"NOHY Z VODY" - Mlýnská strouha

ARTEDUCO 2019 - DEPO2015

KONFERENCE InSEA Plzeň 2019 - den druhý 18. 6. 2019

Věra Uhl Skřivanová

  


pozvanka_arteduco2Umeni kurt plakat


U Pramenů na Roudné byla odhalena připomínka zaniklé osady Amerika – fotky

https://plzenoviny.cz/u-pramenu-na-roudne-byla-odhalena-pripominka-zanikle-osady-amerika-fotky/?fbclid=IwAR1dvNh7P8QTePz18nz7ZOIgQK5Hp2VnSdkED96Sm9TKXqREezJwjZawED4

Autorem památníku je sochař Kurt Gebauer.


OBJEVENÍ (SE) AMERIKY U PRAMENŮ NA ROUDNÉ

_PRAMENY PP_ObjeveniSeAmerikyUPramenu


U příležitosti Dne učitelů převzalo ve čtvrtek od hejtmana Josefa Bernarda a jeho náměstkyně Ivany Bartošové ocenění 27 pedagogů ze škol a školských zařízení v Plzeňském kraji.

Za svoji pedagogickou práci byl oceněn i doc. PaedDr. Jan Slavík, CSc. z Katedry výtvarné výchovy a kultury FPE ZČU v Plzni

den učitelů- radnice


Český rozhlas - vyprávění Kurta Gebauera v pořadu Stříbrný vítr


PF 2019


Památník Františka Palackého vytvořil sochař z Fakulty pedagogické
Myšlenka na kamennou knihu v Neratovicích vznikla v roce 1995, jejím autorem je akademický sochař Kurt Gebauer.

„Stará krajinářská metoda, která se mi líbí, je dávat do města či krajiny objekty tam, kde se něco stalo, nebo tam, kam by bylo dobré zajít, kdyby byl důvod. Takové objekty často i nezajímavá místa ozvláštní. Lidé tak mají důvod vytáhnout paty z domu, pěkně se projít a ještě něco prožít,“ tvrdí akademický sochař Kurt Gebauer působící na katedře výtvarné výchovy a kultury Fakulty pedagogické ZČU.

Odkaz na celý článek ZDE


Katedra výtvarné výchovy a kultury otevřela o víkendu ateliéry i galerii
Na jeden den byla k vidění díla budoucích učitelů.

Katedra výtvarné výchovy a kultury Fakulty pedagogické ZČU se v sobotu 29. září připojila k dalšímu ročníku Víkendu otevřených ateliérů. V galerii KVK a vlastních ateliérech vystavila katedra diplomové a bakalářské práce svých absolventů. Široká veřejnost tak měla možnost vidět díla budoucích učitelů výtvarné výchovy, a to z nejrůznějších oblastí - malby, grafiky, animace, fotografie, digitální kresby a další.

Vedle obdivování vystavených prací návštěvníci také listovali jejich kvalitní textovou částí (kunsthistorický kontext děl a společenské a kulturní kontexty a část didaktická). Katedra rovněž nabídla hravý workshop Oživlé město pod vedením Moniky Plíhalové. Všichni návštěvníci při něm tvořili společný obraz, přičemž námětem workshopu byla zákoutí města Plzně promítaná z dataprojektoru, která ožila kresebnými zásahy malých i větších návštěvníků.

Víkend otevřených ateliéru se konal potřetí, spojil 135 výtvarníků na 61 místech v Plzni a okolí.

Vikend otevr.atelieru


Perla Plzeňského kraje vznikla na Fakultě pedagogické

Autorem ocenění, které letos poprvé udílel hejtman Josef Bernard, je Rudolf Podlipský z katedry výtvarné výchovy a kultury.

Jako mušle, která se vejde do dětské dlaně, vypadá ocenění Perla Plzeňského kraje, které v neděli předával hejtman Josef Bernard úspěšným mladým umělcům do dvaceti let. Skleněná cena se udělovala vůbec poprvé a za její podobou stojí Rudolf Podlipský z katedry výtvarné výchovy a kultury Fakulty pedagogické.

Rudolf Podlipský oceněním upozornil na sklářskou techniku, kterou by rád na škole vyučoval. „Na katedře jsem spoluzakládal ateliér sklářské techniky. Konají se v něm kurzy tvoření ze skla a rád bych do nich přidal také tavení skla do forem, což je technika, kterou vzniklo právě ocenění Perla Plzeňského kraje. Nejprve jsem vytvořil sádrový model, poté formu z takzvaného castalotu, do ní jsem vložil přesné množství kousků skla a roztavil je. Je to poměrně náročná technika a cen, do kterých jsem na závěr vypískoval nápis Perla Plzeňského kraje a vlepil malou kuličku, tímto způsobem vzniklo třináct,“ popisuje Rudolf Podlipský.

Odkaz na celý článek ZDE


Vážení studenti, všichni jste co nejsrdečněji zváni na následující přednášky.

Blaha-prednasky


Kurt Gebauer + Morgenabendtot

Dovolujeme si Vás srdečně pozvat na vernisáž výstavy

Kurta Gebauera a Eugena Jindry ve čtvrtek 6. 9. 2018 v 18.30 hodin do Pop Up galerie, Smetanovo nábřeží 4, Praha 1, 3. patro

Výstava je otevřena již nyní denně od 11 do 18 hodin mimo pondělí, potrvá do 28. 9. 2018

SMETANAQ                                                 

Cermak  Eisenkraft cermakeisenktaft.com |  instagram: cermak_eisenkraft

Kugemat


prof. ak. soch. Kurt Gebauer, dr. h. c.


Banner UMOPED


Vytvarny kurz_pozvanka_23-25.7_2018    Vytvarny kurz_pozvanka_30.7.–1.8_2018


Vážení studenti, přátelé, kolefové,

rádi bychom Vás pozvali na cyklus přednášek, workshopů a exkurzí na téma: UMĚNÍ.

PlakátInformace k databázi ARTFOLIO

Databáze ARTFOLIO je autonomní výuková databáze, která je zcela ve správě KVK. V případě, že máte problém s prací v databázi (nikoliv s přihlášením), postupujte podle níže uvedeného návodu:

1. Kontaktujte vyučujícího předmětu, který se Vám nezobrazuje, a ujistěte se, zda jej nechal v databázi otevřít.

2. V případě, že jste se ujistili o otevření předmětu v daném semestru, a přesto se Vám v ARTFOLIU nezobrazuje, kontaktujte správce databáze. Správcem databáze je v současnosti PaedDr. Rudolf Podlipský, Ph.D. (podlipsk@kvk.zcu.cz).

3. V případě, že Vás ARTFOLIO eviduje pod již neaktuálním (nesprávným) jménem nebo příjmením, vězte, že se momentálně tento stav nedá napravit. Databáze importuje Vaše nacionále na začátku akademického roku a v jeho průběhu je již neaktualizuje. Nezbývá tedy, než vydržet...


Patička