dotazy_PS

Specifické dotazy studentů Přírodovědných studií

(platí jen pro Přírodovědná studia!!!)

Za první semestr mi tedy stačí těch 15 kreditů?

- Ano "stačí". Ale na konci akademického roku musíš mít (stejně jako všichni na FPE) 40 kreditů. Tudíž se na tuto informaci nedívej jako na výhodu, ale spíš jako případnou záchranu a snaž se získat co nejvíce kreditů.

Studuji Přírodovědná studia (Informatika). V 1. semestru máme společné předměty. Vzhledem tomu, že fyziku, chemii apod. jsem měla naposledy na ZŠ, mám problémy. Je možné přestoupit na jiný obor (např. Anglický jazyk se zaměřením na vzdělávání)?

- Bohužel Tě musíme zklamat. Přestup na Anglický jazyk není možný. Angličtina je součástí jiného studijního programu (Specializace v pedagogice, zatímco ty studuješ Přírodovědná studia), což podle zákona znamená, že bys musela znovu absolvovat celé přijímací řízení (tj. podat přihlášku, zvládnout SCIO testy, zapsat se do studia...).

Pro letošní rok už je ale přijímací řízení uzavřené, šlo by to udělat až pro ten další akademický rok (tedy 2011/12). Přestup mezi programy není ani v souladu s vysokoškolským zákonem.

Samozřejmě ty první hodiny jsou, když si ty předměty 4 roky neměla, šok, ale nakonec to zdaleka nemusí být tak hrozný. Třeba fyzika se dá splnit dost snadno, protože spoustu bodů do zápočtu naženeš tím, že budeš chodit na cvičení a ze závěrečného testu Ti pak stačí mít třeba 30%, což rohodně není moc.

Zdravím, chtěl bych se prosím informovat o studiu na ZČU FPE v prvním ročníku, jelikož jsem podrobné informace nikde nenašel.

1) K postupu do dalšího semestru je nutné splnit kreditní limit , váženy studijní průměr, a obory daného předmětu? (Pokud nesplním nějaký předmět, který nespadá k mému oboru - například: jsem informatik a nesplním chemii, je pravda, že si ji poté během studia budu muset zapsat znovu a splnit?)

- Pokud nebudeš chtít jako vedlejší sloup chemii, tak ten předmět KCH/UDCH splnit nemusíš, znovu si ho už zapisovat nebudeš muset. Čtyřka za nesplněný předmět se Ti ale počítá do VSP. Je třeba splnit předměty z oboru, který si chceš zvolit jako vedlejší sloup, pokud budeš chtít studovat jednooborově, tak ta podmínka pochopitelně odpadá.

2) Jak se počítá a co je vážený studijní průměr?

- Vážený studijní průměr (VSP) se počítá tak, že pokud dostaneš jedničku z předmětu za 5 kreditů, je to jako bys měl 5 jedniček, pokud dvojku z předmětu za 3 kredity, je to jako 3 dvojky, pokud trojku z předmětu za 1 kredit, je to 1 trojka. V tomhle konkrétním případě by Tvůj VSP tedy byl: (5*1+3*2+1*3)/(5+3+1)=14/9. V čitateli se sčítají součiny počtu kreditů a známek z jednotlivých předmětu, ve jmenovateli je součet počtu kreditů z těch předmětů. Samozřejmě se uvažují pouze předměty zakončené zkouškou, ty, kde je jen zápočet, se do VSP neuvažují.

Velmi špatný VSP za celý akademický rok (3,4 a hůř) je důvodem k ukončení studia, mimo to se VSP uvažuje třeba při rozhodování o stipendicíh či při nějakých konkurzech (zahr. stáže apod.)