Vrcholného koncertu XX. Evropského festivalu duchovní hudby Šumava – Bayerischer Wald 2016 se zúčastnilo vedení fakulty

V katedrále sv. Bartoloměje se 8. června 2016 konal mimořádný koncert, který byl vrcholem XX. Evropského festivalu duchovní hudby Šumava – Bayerischer Wald 2016 a v obnovené premiéře skladeb byl koncert věnován skladatelské osobnosti města Plzně – Jakubu Janu Rybovi.

Společný projekt byl ve složení Dívčí akademický sbor (sbm. Daniela Mandysová a Romana Feiferlíková), Plzeňský akademický sbor Plzeň (sbm. Vít Aschenbrenner), Kolegium pro duchovní hudbu Klatovy a soubor Consortium Musicum Plzeň (sbm. Vít Aschenbrenner).

Kvalitu interpretace umocnily výkony sborů a sólisté Ludmila Nová (soprán), Marie Houšková (soprán), Lucie Bínová (alt), Jaromír Bína (tenor) a Jan Fraus (bas), ale také koncertní mistryně Plzeňské filharmonie Hana Hložková společně s dalšími členy předního plzeňského tělesa. V samostatném vystoupení se též představily jednotlivé sbory a s velkou pěveckou kvalitou zazněly skladby velkých mistrů renesance i baroka. Nejpočetnější skupinu sboristů a instrumentalistů tvořili studenti FPE ZČU v Plzni.

Značnou zásluhu na celkovém uměleckém dojmu měl nepochybně sám dirigent Vít Aschenbrenner, který též k výlučnosti provedených skladeb podal zasvěcený výklad. Pod jeho taktovkou jakoby ožila atmosféra poslední korunovace v pražské katedrále sv. Víta. K mimořádné atmosféře přispěl i katedrální prostor, kde skladby zazněly s patřičnou vznešeností a plasticitou.

Mimo početné publikum bylo přítomno i vedení fakulty v čele s děkanem Miroslavem Randou. Umělecké výkony v závěru večera ocenil i farář katedrály sv. Baroloměje Mons. Emil Soukup.

Na snímku zleva: Vít Aschenbrenner, Daniela Mandysová, Jiří Bezděk, Jana Miňhová, Mons. Emil Soukup, Miroslav Randa a Romana Feiferlíková.

Text a foto: Eva Hubatová

14.06.16